Sportnet — svensk sportnyheter

Fotboll

Hugo Larsson klar för Fulham

Publicerad
Skribent
Elin Bergström
Tom Premier League-arena i skymning med belyst plan och suddiga läktare — atmosfär kring Hugo Larssons flytt till Fulham

Hugo Larsson är klar för Fulham. Den 22-årige mittfältaren lämnar Eintracht Frankfurt för Premier League efter deadline day den 1 september — via ett lån med köpoption som enligt uppgifter är värt omkring 280 miljoner kronor.

Hugo Larsson presenterad av Fulham på deadline day

Övergångsfönstret hann nästan stänga innan det blev officiellt. Enligt SVT Sport och Expressen presenterades Hugo Larsson av Fulham sent på tisdagskvällen den 1 september — med ungefär en timme kvar innan de flesta internationella fönster stängde.

Fulham beskriver affären som ett långtidskontrakt efter en inledande låneperiod. Eintracht Frankfurt talar om ett lån där en köpoption träder i kraft under vissa förutsättningar. Transfergurun Fabrizio Romano har uppgett att den permanenta affären landar på omkring 25 miljoner euro, drygt 278–280 miljoner kronor.

Så ser affären Hugo Larsson–Fulham ut

Konstruktionen är typisk för Premier League-klubbar som vill skjuta upp betalningen: lånet övergår i praktiken till ett obligatoriskt köp när villkoren uppfylls. Enligt Aftonbladet handlar det om kriterier som i princip bara kräver att Larsson spelar för Fulham — alltså ingen hög tröskel.

För Malmö FF, som sålde Larsson till Frankfurt 2023, innebär vidareförsäljningen klirr i kassan. Sportbladet erfar att MFF får drygt 20 miljoner kronor totalt via vidareförsäljningsklausul och solidaritetsersättning. Det är pengar som kan väga tungt i en säsong där allsvenska klubbar jagar både tabellplacering och europaplatser — mer om det i vår guide till europaplatser Allsvenskan.

Från Ystad och Malmö FF till Premier League

Hugo Larsson, fostrad i Malmö FF och uppvuxen i Ystad, gjorde 119 matcher, tio mål och sju assist under tre säsonger i Frankfurt. I Fulhams presentationsvideo talade han om korta svenska vintrar och att växa upp med tålamod — och avslutade med raden om flytten från Östersjöns kust till Themsen.

Londonklubben hade förlorat de två första ligaomgångarna när värvningen spikades. För Larsson kan Premier League-steget också bli en väg tillbaka mot landslaget efter en tuff period under Jon Dahl Tomasson och Graham Potter, där han bland annat petades ur VM-truppen. Parallellt har andra svenska spelare gjort klubbbyten i sommar — bland dem Elliot Stroud till Hull City och hemvändaren Sam Larsson till IFK Göteborg.

Läs mer hos SVT Sport · Fler artiklar