Fotboll
Sverige utslaget i fotbolls-vm 2026 — 0–3 mot Frankrike i sextondelsfinalen
- Publicerad
- Skribent
- Elin Bergström
Fotbolls vm 2026 sverige är över. Blågult föll med 0–3 mot Frankrike i sextondelsfinalen natten till onsdag — Kylian Mbappé avgjorde med dubbla mål och Graham Potter hyllade landslagets resa trots utslaget.
Mbappé vm 2026 — fransken sänkte Sverige i New Jersey
Sverige hade chanser i början. Jacob Widell Zetterström räddade flera gånger, Michael Olise träffade virket och Mbappé hade ett bortdömt mål innan han ändå satte 1–0 på en kort hörnvariant strax före paus, enligt SVT Sport.
Bradley Barcola utökade till 2–0 tidigt i andra halvlek och Mbappé avslutade med 3–0 — hans sjätte mål i turneringen. Stjärnan har nu gjort flest mål i VM-utslagsmatcher genom tiderna, skriver Expressen. Frankrike, en av guldfavoriterna, möter Paraguay i åttondelsfinal.
Sverige frankrike vm — vägen till sextondelsfinalen
VM-resan började med 5–1 mot Tunisien men vände till 1–5 mot Nederländerna på midsommarafton. Anthony Elangas kvittering mot Japan räckte till vidarespel som en av de åtta bästa treorna — vi följde Japan-matchen och förlusten mot Nederländerna i separata artiklar.
Inför mötet med Frankrike bytte Graham Potter formation till 4-4-2, som vi beskrev i införartikeln inför sextondelsfinalen. Mot världsmästarna räckte det inte — trots tappert kämpande från Victor Nilsson Lindelöf, Viktor Gyökeres och resten av truppen.
Reaktioner efter utslaget — Potter och spelarna om VM-resan
– Det finns ingen skam i att förlora mot Frankrike. De är så bra, så bra. Och vi är inte på den nivån för tillfället. Så ser verkligheten ut, sa förbundskapten Graham Potter till SVT efter matchen.
Yasin Ayari var mer optimistisk: – Vi har kommit så långt som lag. Bara för några månader sedan var det ingen som trodde på oss och allt var svart hemma i Sverige. Victor Nilsson Lindelöf konstaterade att det var tufft, medan Gyökeres i TV4 menade att det inte kändes som Sveriges dag.
Skadeproblemen stack ut under turneringen. Isak Hien opererades efter Japan-matchen och missade Frankrike- mötet — en av flera bakomliggande faktorer som SVT lyfte i sin VM-beckning.
Fotbolls vm 2026 sverige — vad händer nu?
VM fortsätter utan Sverige till den 19 juli. Slutspelsschemat och tv-tider finns i SVT Sports VM-guide. Frankrike jagar sitt andra raka VM-guld medan Blågult vänder blicken mot hösten.
Allsvenskan tar snart fart igen efter VM-uppehållet. Klubbarna har laddat om medan landslaget spelat i USA — läs mer om tabelläget och pausen i Allsvenskan inför omstarten.
Följ VM-bevakningen i SVT Sport · Fler artiklar